O projektu

Učenici će u sklopu projekta “Za čišći kvart” koristiti IKT tehnologije te socijalnim kontaktom razvijati podizanje svijesti i razvijanje dobrih navika vlasnika kućnih ljubimaca. Veća briga vlasnika o životinjama dovest će do poboljšanja higijenskog standarda i ljepšeg kvarta.

autor loga: učenik Roko Šicel iz 6. b razreda

CILJEVI

- korištenje različitih informacijsko komunikacijskih tehnologija
- podizanje svijesti i razvijanje dobrih navika koje vode do poboljšanja higijenskog standarda (učenika, djelatnika škole, stanovnika)
- prepoznavanje važnosti vođenja brige o životinjama
- usvajanje osnovnog bontona
- razvijanje tolerancije i radnih navika
- razvijanje socijalnih vještina
- jačanje povezanosti u zajednici
- jačanje suradnje između različitih škola
- razmjena iskustava, ideja, dobre prakse

RADNI POSTUPAK

- suradnja će se ostvariti preko Twinspacea, maila
- partnerske škole svaki mjesec su uključene u određenu aktivnost, sve aktivnosti će se objavljivati preko Twinspacea i web stranica škole
- početak projekta: siječanj 2020.- veljača 2021.
- nosioci projekta: učenici, učitelji, vlasnici kućnih ljubimaca, vanjski suradnici (veterinarske službe, pedijatar, školska liječnica, udruge koje udomljuju napuštene životinje, komunalni redar, roditelji).

SIJEČANJ - VELJAČA: Formiranje članova "Školske patrole", upoznavanje sudionika i institucija koje sudjeluju u projektu.
Učenici će:
- izraditi poster o školi i državi iz koje dolaze (fotografirati školu, razred i radne procese te dijeliti sadržaje s ostalim sudionicima projekta)
- osmisliti logo i slogan projekta
- izraditi mentalnu mapu o „sigurnosti na internetu“ (korištenje podataka, autorska prava…)
OŽUJAK: Sastavljanje, provedba i analiza ankete.
Učenici će:
- sastaviti anketu ( jedna od točaka - ispitivanje razvijenosti radnih navika čišćenja za kućnim ljubimcem)
- provesti anketu u više razreda
- analizu i objavu dobivenih rezultata objaviti na web stranici škole, Twinspace
TRAVANJ: "Razgovor ugodni”
Učenici će:
- razgovarati o iskustvima učenika u mjestu u kojem žive (pravila poštivanja ponašanja vlasnika pasa, poštuju li ljudi znakove, poštuju li učenici koji sami imaju ljubimce pravila…).
SVIBANJ: Istraživanje zakona.
Učenici će:
- istražiti u pravilnicima i zakonima postoje li odredbe o kaznama ukoliko se ljudi ne pridržavaju pravila ponašanja (istražiti jesu li i u kojem mjestu izvršene sankcije, na koji način su djelovale…)
- kontaktirati komunalnu službu/redara o njihovim ovlastima i provođenju reda na terenu
LIPANJ - SRPANJ: Utvrđivanje stanja na terenu
Učenici će:
- intervjuirati stanovnike mjesta/kvarta - blic anketa
- procijeniti u kojoj mjeri je potrebna intervencija
KOLOVOZ: (Odmor učenika.)
RUJAN: Posjet i razgovor s vanjskim suradnicima.
Učenici će:
- posjetiti i razgovarati s veterinarskom službom, pedijatrom ili školskom liječnicom
- zajedno s učiteljem dogovoriti organizirano predavanje o mogućim potencijalnim bolestima i zanimljivostima (“bolesti iz pješčanika”, npr. može li izgled izmeta govoriti o zdrastvenom stanju psa...)
LISTOPAD: Izrada letaka u određenoj aplikaciji. Akcija dijeljenja letaka “Za čišći kvart”.
Učenici će:
- izraditi u zadanoj aplikaciji letak “ Za čišći kvart”
- dijeliti letke vlasnicima kućnih ljubimaca
- (Ukoliko će postojati mogućnost svih sudionika - traženje donora za akciju nabavke “veselih kanti” i vrećica za izmet te suhe hrane za pse koja bi se donirala udruzi za napuštene životinje u prosincu).
STUDENI: Snimanje spota “Za čišći kvart”
Učenici će:
- izraditi kratki spot “Za čišći kvart”
PROSINAC: Posjet nekoj od udruga koja skrbi za napuštene životinje.
Učenici će:
- posjetiti udrugu koja skrbi o napuštenim životinjama
- razgovarati i družiti se s volonterima i životinjama
- raspravljati o problemima i mogućim rješenjima
SIJEČANJ: Evaluacija projekta
- listići za samovrednovanje
- fotografiranje kvarta nakon akcije

OČEKIVANI REZULTATI

Rezultati projekta i aktivnosti će se objavljivati na Twinspaceu, web stranicama škole i panou škole.
Pokušat ćemo kontaktirati neka privatna poduzeća i Gradski ured za odobrenje novčanih sredstava.
Ukoliko se projekt pokaže kao primjer dobre prakse, možda napišemo projekt vezan za Erasmus +.

Anketa učenika 6. b

U priloženom dokumentu nalaze se rezultati ankete učenika 6. b razreda koju su provveli među učenicima od 5. do 8. razreda.

na fotografiji: učenici 6. b razreda

Zadatak za listopad

Učenici su imali zadatak napraviti letke koje trebaju podijeliti vlasnicima pasa s ciljem podizanja svijesti o važnosti čišćenja psećeg izmeta s javnih površina.

autor letka: Noemi Lencović, 7. b

autor letka: Manuela Turčinović, 7. b